- Produkty i usługi
Produkty i usługi
Leasinguj online
Składaj wnioski, podglądaj umowy, zarządzaj fakturami i rozliczeniami w dowolnym momencie i miejscu – całkowicie online!
Więcej - Obsługa klienta
Obsługa Klienta
Leasinguj online
Składaj wnioski, podglądaj umowy, zarządzaj fakturami i rozliczeniami w dowolnym momencie i miejscu – całkowicie online!
Więcej - O nas
O nas
Leasinguj online
Składaj wnioski, podglądaj umowy, zarządzaj fakturami i rozliczeniami w dowolnym momencie i miejscu – całkowicie online!
Więcej
Jak sfinansować zakup samochodu dla firmy?
Dzisiaj biznes bez samochodu, to jak samochód bez kierownicy. Auto w firmie to spore ułatwienie, ale i inwestycja, z którą wiąże się wiele pytań. Czy stać mnie na auto firmowe? Kiedy najlepiej zdecydować się na zakup? Jak go sfinansować? Przeczytaj artykuł.
Z tego artykułu dowiesz się:
- jak wybrać samochód firmowy,
- jak sfinansować zakup auta,
- o czym jeszcze warto pamiętać, jeśli zdecydujesz się na leasing samochodu firmowego.
Wybór najlepszego okresu na zakup samochodu firmowego to szansa na spore oszczędności dla Twojej firmy. Nowe samochody przedsiębiorcy chętniej kupują pod koniec roku, aby skorzystać z rabatów związanych z wyprzedażami rocznika. Łatwiej też wtedy o dodatkowe zniżki i promocje. Sprawdź, jak wybrać i sfinansować zakup auta firmowego.
Jak wybrać samochód firmowy
Na wstępie, przeanalizuj trzy kwestie:
- Przeznaczenie samochodu w firmie
Zastanów się, do czego będzie Ci potrzebny firmowy samochód. Czy zamierzasz przewozić towary? Jaką liczbę osób chcesz transportować? Jaki dystans roczny przewidujesz? Precyzyjne dopasowanie samochodu do codziennych zadań, jakie stoją przed Twoim biznesem, uchroni Cię przed zbędnymi kosztami. Pamiętaj też, że koszty eksploatacji zależą także od wielkości pojazdu.
- Budżet na zakup samochodu do firmy
Kolejnym krokiem jest ustalenie kwoty, jaką chcesz przeznaczyć na zakup samochodu. Znajomość budżetu ułatwi Ci decyzję, czy konkretny model samochodu jest najlepszy dla Twojej firmy. Gdy wiesz, ile możesz wydać, to wiesz, czego szukać.
- Cena samochodu firmowego
Pamiętaj, że cena samochodu to nie wszystko. Na opłacalność zakupu i eksploatacji firmowego pojazdu wpływają różne czynniki. Najlepszą decyzję podejmiesz, jeśli przeanalizujesz całkowity koszt posiadania, czyli tzw. TCO (Total Cost of Ownership). Tutaj będzie to ogół kosztów eksploatacji samochodu od jego pierwszej do ostatniej minuty w firmie. TCO uwzględnia m.in. koszt finansowania czy serwisu. Do jego obliczenia możesz wykorzystać dostępne w sieci kalkulatory.
Jak sfinansować zakup samochodu: gotówka, kredyt, leasing
Samochód firmowy może rozpędzić lub zahamować rozwój Twojej firmy. Wszystko zależy od doboru odpowiedniego sposobu finansowania. Zakup samochodu za gotówkę może wiązać się z przeinwestowaniem i zamrozić Twój firmowy budżet na dłużej. Kredyt z kolei wymaga odpowiedniej zdolności kredytowej, obliczanej na podstawie bieżącej sytuacji finansowej firmy. Mniejszą szansę na kredyt mają przedsiębiorcy, którzy dopiero rozkręcają biznes lub osiągają niższe dochody.
Leasing pozwala uniknąć dużego, jednorazowego wydatku, jak przy zakupie za gotówkę. Za użytkowanie samochodu płacisz raty leasingowe, a ich wartość zależy m.in. od czasu umowy, wysokości udziału własnego oraz marki i rocznika leasingowanego auta. Możesz także uwzględnić raty leasingowe w kosztach prowadzenia działalności (z ewentualnymi ograniczeniami, które wynikają z prawa podatkowego), skorzystać z kompleksowego ubezpieczenia, a także ustalić wysokość kwoty wykupu po zakończeniu umowy leasingu. Zaletą leasingu jest też to, że nawet „młode firmy” mogą korzystać z tej formy finansowania – np. leasing w naszym banku możesz mieć już od pierwszego dnia prowadzenia firmy.
Co jeszcze warto wiedzieć o leasingu samochodów
Przed zawarciem umowy leasingu, warto poruszyć poniższe kwestie, by nic Cię nie zaskoczyło.
Kwota do zapłaty w ramach pierwszej raty - poza opłatą wstępną będzie to obowiązkowe ubezpieczenie. W zależności od wybranej oferty leasingu, również część innych opłat możesz mieć w cenie.
Pakiet ubezpieczeń - samochód w leasingu jest własnością firmy, która go udziela, dlatego może ona ustalać warunki ubezpieczenia. Najczęściej obowiązkowy jest zakup pakietu OC+AC, a z reguły także NNW. Taki zestaw ubezpieczeń nie chroni jednak przed utratą wartości pojazdu. Warto zapytać o tzw. ubezpieczenie GAP, aby w przypadku kradzieży bądź wypadku otrzymać tyle, ile pojazd był warty w momencie zakupu, a nie w chwili zdarzenia.
Wyjazd autem za granicę – wymaga pisemnej zgody właściciela pojazdu, czyli firmy leasingowej. Chcesz prowadzić biznes za granicą? Poproś leasingodawcę o pisemne upoważnienie.
Opóźnienia w płatnościach - zaległości w przypadku leasingu nie trafiają do BIK czy KRD, ale każde upomnienie może wiązać się z dodatkową opłatą. Warto zweryfikować umowę i opłaty naliczane za wezwania do zapłaty.
Użytkowanie samochodu przez osoby trzecie – zgoda na użyczenie samochodu osobie trzeciej wymaga zachowania formy pisemnej i dodatkowej opłaty. Zwykle leasingowany pojazd może być użytkowany tylko przez osobę, która podpisuje umowę, współmałżonka i dzieci, którzy nie są traktowani jako osoby trzecie.
Cesje – przepisanie umowy na inną firmę lub właściciela w czasie jej trwania jest możliwe, ale wiąże się z dodatkową opłatą. Zapytaj o warunki cesji na taką okoliczność.
Mandat - jeżeli dostaniesz mandat za złe parkowanie lub z fotoradaru, oprócz kwoty samego mandatu musisz zapłacić firmie leasingowej prowizję, w kwocie ok. 50 zł, za „udostępnienie danych”.
Wykup leasingowanego samochodu – po zakończeniu umowy możesz wykupić pojazd na własność za ustalony procent wartości lub wartość określoną w umowie. Istnieje kilka wariantów wykupu. Znajomość dostępnych opcji to szansa na dodatkowe oszczędności.
Kolizja - jeżeli do wypadku dojdzie nie z Twojej winy, koszty naprawy pokrywane są z polisy OC sprawcy, a jeżeli to Ty spowodujesz kolizję - z Twojej polisy AC. W obu sytuacjach najkorzystniej zdecydować się na naprawę bezgotówkową i oddać samochód do serwisu ASO. Warsztat skuteczniej wyegzekwuje należność od ubezpieczyciela sprawcy. Co więcej, naprawy w autoryzowanym punkcie wykonywane są zgodnie z technologią producenta, zatem po naprawie otrzymasz pojazd równie bezpieczny, co przed kolizją.
Część umów leasingowych dopuszcza możliwość kosztorysowego rozliczenia szkody dla naprawy bezgotówkowej. Kwota odszkodowania wypłacana jest leasingodawcy, który przelewa ją na Twoje konto, pod warunkiem doprowadzenia pojazdu do stanu sprzed kolizji. To korzystne rozwiązanie, jeżeli masz sprawdzony warsztat, w którym chcesz naprawić swój pojazd. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach możesz stracić gwarancję, jeśli nie naprawisz samochodu w ASO.
Leasing w kilku prostych krokach
---------------------------------
Data publikacji: 2019-11-04